Vitajte na stránkach Miestnej akčnej skupiny MALOHONT!
Dnes je streda, 16. januára 2019, meniny má Kristína
www.malohont.sk

AUGUST: Festivaly, letné kino aj koncerty

Folklórny aj rómsky festival, divadelné predstavenie, westernový deň, premietanie pod holým nebom, zaujímavé výstavy, koncerty rôznych žánrov či letný tábor umenia - aj o tom je augustový kalendár podujatí v regióne Malohont a jeho okolí.

 

>>> Pre zväčšenie plagátov kliknite na príslušný obrázok. <<<

 

Festivalová a tvorivá Kokava

Prvé augustové dni patria už tradične festivalu tradičnej ľudovej kultúry Koliesko, ktorý sa uskutoční v Kokave nad Rimavicou od 3. do 6. augusta. Hlavné programové dni prinášajú osvedčené, ale aj nové programy. 

V piatok (04.08.) popoludní sa na otvorenom pódiu pri fontáne predstavia desiatky účinkujúcich zo stredného Slovenska, ktorých v podvečer vystrieda program venovaný zakladateľovi a dramaturgovi Kolieska Ivanovi Murínovi. Tak ako po iné roky aj teraz sa rozozvučia strechy a balkóny námestia, ale aj synagóga.

Sobota (05.08.) popoludní bude patriť hosťom z rôznych kútov Slovenska i z ďalekého Turecka, ktorí sa predstavia na pódiu pri fontáne. Po 16:00 hodine sa program festivalu presunie do amfiteátra, kde na návštevníkov čakajú vystúpenia detských súborov, domácich súborov a skupín, zahraničných hostí a vyvrcholením bude program zameraný na tradície myjavského a trenčianskeho regiónu. Okrem toho sú počas festivalu pripravené aj rôzne sprievodné podujatia, spomedzi ktorých sa veľkej obľube teší Remeselnícka ulička či dvory s gastronomickými špecialitami, hudbou a dobrou zábavou.

 

 

O dva týždne neskôr bude Kokava nad Rimavicou opäť žiť festivalom, tentokrát so zameraním na tradičnú rómsku hudbu, tanec a spev. Hudobné a tanečné skupiny zo Slovenska doplnia hostia z Poľska, Česka, Maďarska a Srbska. Nenechajte si ujsť tradičný Balvalfest, ktorý sa koná v sobotu 19. augusta na miestnom amfiteátri.

Medzitým budú stovky ľudí zo Slovenska i zahraničia pracovať v tvorivých dielňach na Kokave-Línii, kde sa koná medzinárodný letný tábor výtvarníkov, literatúry, fotografie, divadla, filmu, hudby a tanca. Všetky práce z dielní budú spoločne prezentované na nočnej vernisáži. Súčasťou programu tábora, ktorý potrvá od 6. do 13. augusta budú aj rôzne koncerty.

 

 

Nielen pre deti

Dvaja potulní komedianti zabavia vo štvrtok 3. augusta malých aj veľkých divákov. Na nádvorie Čierny orol v Rimavskej Sobote privezú drevenú rikšu s jarmočným divadlom Príbeh rytiera, v ktorom sa objavia aj prvky žonglovania, interaktivity a malej akrobacie.


 

Pre deti aj dospelých sa v rekreačnej oblasti Kurinec pripravuje Westernový deň. V sobotu 12. augusta môžete cez rôzne súťaže, hry, atrakcie, hudbu či tanec zažiť ozajstnú country atmosféru. Nebude chýbať ani ryžovanie zlata, lasovanie, streľba či westernové scénky v podaní Túlavých vlkov. O hudobný program sa postarajú rimavskosobotské country kapely Elektrum a Bluetrend.

 

 

Koncerty

Sériu augustových koncertov odštartuje česká latino kapela Imperio, ktorá odohrá svoj koncert v piatok 18. augusta v Dome kultúry v Hnúšti.

 

 

V ten istý deň (18.08.) zavíta do Rimavskej Soboty herec, skvelý muzikant a skladateľ Milo Kráľ so svojou kapelou. Spolu s herečkou a speváčkou Barborou Švidraňovou odohrajú koncert na nádvorí Čierny orol.

Z iného súdka bude záverečný koncert hudobných dielní Muzičky a prezentácia malých tanečníkov z detských folklórnych súborov z rôznych kútov Slovenska, ktorý sa bude konať v sobotu 19. augusta v Kultúrnom dome na Teplom Vrchu.

V podobnom duchu sa bude niesť aj koncert Ľudovej hudby Ďatelinka, ktorá so svojimi speváckymi zložkami a sólistami rozozvučí vo štvrtok 24. augusta nádvorie Čierny orol v Rimavskej Sobote. Muzikantské zoskupenie nadväzujúce na  tradície podpolianskych sláčikových muzík vzniklo v roku 1971 a dodnes patrí medzi najtypickejšie na Podpoľaní i na celom Slovensku.


 

 

Filmové zážitky pod holým nebom

Aj toto leto sa môžete tešiť na premietanie filmov v letnom kine v Hnúšti, počas ktorého zažijete trochu strachu, napätia, romantiky, ale aj zábavy:

• 11.08. - Logan: Wolverine - akčná sci-fi dráma

• 18.08. - Bezva ženská na krku - komédia

• 25.08. - Rýchlo a zbesilo 8 - kriminálny triler

 

 

Do Rimavskej Soboty zavíta koncom augusta filmový autobus Bažant Kinematograf, ktorý privezie divákom filmové zážitky pod holým nebom:

• 24.08. - Baba z ľadu - komédia

• 25.08. - Sedem zhavranelých bratov - rozprávka

• 26.08. - Učiteľka - dráma

• 27.08. - Teória tigra - komédia

Premietanie začína každý večer o 20:30 hod. na Hlavnom námestí, pričom vstup je bezplatný.

 

Zaujímavé výstavy

Od 2. augusta je v Gemersko-malohontskom múzeu v Rimavskej Sobote sprístupnená nová výstava pod názvom Neznáme farby svetových osobností, ktorá vám predstaví 13 svetových osobností s rómskymi koreňmi, a to prostredníctvom nadrozmerných portrétov namaľovaných technikami pop art, street art a stencil art. Výstava potrvá do 3. septembra.

 

 

Počas folklórneho festivalu Koliesko v Kokave nad Rimavicou môžete v rámci sprievodných programov navštíviť aj dve výstavy. Jedna z nich predstaví návštevníkom synagógy kabanice ako súčasť mužského tradičného odevu z rôznych lokalít stredoslovenských regiónov. Na druhej výstave v kultúrnom dome spoznáte tradičný odev Novohradu, konkrétne z obcí Lešť, Turie Pole, Veľký Lom, Horný a Dolný Tisovník, Ábelová, Polichno, Nedelište a Madačka.

 

 

 

Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote otvára vo štvrtok 10. augusta ďalšiu výstavu Policajné symboly zo sveta. Jej autorom je súkromný zberateľ Lászlo Szilas z Ostrihomu, ktorý sa tomuto koníčku venuje už 25 rokov. Vo svojej zbierke vlastní nášivky na rukávy, odznaky, čiapky, ocenenia, medaily i celé uniformy zo 127 štátov sveta, ktoré sa viažu k štátnej polícii, colnej správe, pohraničnej polícii a obecnej polícii. Výstava potrvá do konca októbra.

 


Stretnutia pri hudbe, športe a turistike

Obec Hrnčiarske Zalužany oslávi svoj deň Hrnčiarskymi slávnosťami (11.08.), počas ktorých si prídu na svoje milovníci koní aj automobilových veteránov. O hudobnú časť programu sa postarajú folklórne súbory Hrnčiarka a Krtíšan, ktoré doplní svojim koncertom Peter Cmorík s kapelou. Samozrejmosťou sú rôzne atrakcie, dobré jedlo a disko zábava až do rána.

Stretnutie pod Túrničkou v Babinci sa bude konať už po jedenásty raz. V piatok 11. augusta sa môžete tešiť na piesne z Gemera, divadelné predstavenie, vatru a ľudovú veselicu. Druhý deň (12.08.) pokračuje futbalovým turnajom, divadlom pre deti, ako aj programom hudobných a speváckych zoskupení z regiónu, ktorý spestrí vystúpenie Folklórneho súboru Podpoľanec z Detvy.

 


O týždeň neskôr (19.08.) sa v Rimavskom Brezove stretnú milovníci hasičského športu, ktorí si zmerajú sily v dennej hasičskej súťaži o pohár predsedu DHZ Rimavské Brezovo.

Deň voľna uprostred posledného augustového týždňa (29.08.) môžete stráviť v kruhu zástupcov obcí a priateľov Mikroregiónu Sinec-Kokavsko, ktorí sa stretnú v Rimavskej Bani. Po odhalení pamätnej tabule bojov SNP bude nasledovať turistický výstup k rozhľadni Vŕšok. Súčasťou podujatia bude aj kultúrny program, prezentácia členov mikroregiónu, športové aktivity v netradičných športových disciplínach aj súťaže pre deti.

 


V mene organizátorov vás na všetky podujatia srdečne pozývame.


Ďalšie podujatia pripravované v tomto roku v regióne Malohont a jeho okolí, ako aj kontakty na organizátorov nájdete v Kalendári podujatí 2017.

Zmena termínov a programu podujatí vyhradená!


publikované: 31. júla 2017
prečítané: 1385 krát

Krátke novinky

10. januára 2019 o 23:45

Aktualizovali sme pre vás podujatia v období fašiangov - nájdete ich TU.

21. decembra 2018 o 17:15

29. novembra 2018 o 23:42

Aktualizovali sme pre vás Kalendár podujatí na DECEMBER 2018 - nájdete ho TU.


Odkazy
odkaz

odkaz

odkaz

odkaz

Web stránka Miestnej akčnej skupiny MALOHONT, o. z. bola vytvorená v rámci projektu Dajme o sebe vedieť spolufinancovaného Banskobystrickým samosprávnym krajom
XHTML 1.0, CSS 2.0, optimalizované pre rozlíšenie 1024x768 a vyššie
HTML valid CSS valid
(c) Miestna akčná skupina Malohont 2008