Vitajte na stránkach Miestnej akčnej skupiny MALOHONT!
Dnes je nedeľa, 24. marca 2019, meniny má Gabriel
www.malohont.sk

FEBRUÁR: Obdobie veselenia a hodovania

Masky, šišky, zábavy - o tom i mnohom inom bude nastávajúce obdobie vrcholiacich fašiangov, ktoré  už 14. februára tradične uzavrie Popolcová streda. Druhá polovica mesiaca sa bude niesť v znamení divadla a koncertov. Neváhajte a vyberte si zo širokej ponuky pripravovaných podujatí v regióne Malohont a jeho okolí.

 

>>> Pre zväčšenie plagátov kliknite na príslušný obrázok. <<<


Fašiangy sú v plnom prúde

Posledné dni fašiangov sú zároveň známe ako tie najveselšie, spájané s bujarými zábavami, veselením a hodovaním. Inak tomu nebude ani v našom regióne. Sériu fašiangových podujatí v mesiaci odštartuje v piatok 9. februára sprievod v uliciach Rimavskej Soboty. Okrem pochôdzky mestom je na programe aj vyhodnotenie výtvarnej súťaže a kultúrny program.

 


Na druhý deň (10. februára) bude naozaj z čoho vyberať. Klobásky, jaternice, tlačenku, slaninku či kapustu si budete môcť vychutnať v sprievode ľudovej hudby na Fašiangovej zabíjačke v Hrnčiarskej Vsi. Atmosféru typickú pre toto obdobie vnesú počas Fašiangového sprievodu masiek do ulíc Kokavy nad Rimavicou členovia Folklórneho súboru Kokavan. V Rimavskom Brezove na vás čaká ochutnávka zabíjačkových špecialít spojená s fašiangovou veselicou, sprievodom masiek a pochovávaním basy Rózy. Folklórny súbor Hrnčiarka vás pozýva na vystúpenie s názvom "Fašiangy sa krátia, už sa nenavrátia", ktoré bude spolu s podávaním fašiangovej kapustnice, punču a pečiva prebiehať pri fontáne v Hrnčiarskych Zalužanoch. „Veľmi neváhajte, dvere otvárajte a do sprievodu sa zapojte", zvolávajú členovia občianskeho združenia Solenia v spolupráci s obecným úradom na VIII. ročník Fašiangového sprievodu v Nižnom Skálniku.

Čas radovánok a hojnosti ukončia v Hnúšti v predvečer Popolcovej stredy (13. februára) sprievodom v maskách a pochovávaním basy. Nebude chýbať teplý čaj, tradičné šišky, pečené klobásky či hurky, ani zábava pri ľudovej a dychovej hudbe.


 

 

Plesy, bály, veselice

Čo tak vstúpiť do nového mesiaca tanečným krokom? Už 2. februára tak môžete urobiť na Osvetárskom plese v Klenovci alebo na 67. Fašiangovom plese v Rimavskej Sobote. Na ďalší deň, v sobotu 3. februára, je naplánovaný 8. Poľovnícky ples v Hnúšti. Tancovať sa bude aj 10. februára a to rovno na dvoch miestach. Členovia miestneho spolku SČK Kokava nad Rimavicou organizujú ples s tematikou sviatku zaľúbených. V maske i bez masky sa zas môžete zabaviť na 13. Maškarnom bále na Teplom Vrchu. Zoznam tanečných zábav v mesiaci uzavrie sobota 17. februára. Jej večer bude patriť nielen Valentínskej zábave v Pizzeria Café Zlatá Hus v Hnúšti, ale aj plesom v Rimavskej Bani a Rimavskom Brezove, kde do tanca pozývajú dobrovoľní hasiči.

 

 

 

Hudobné a divadelné predstavenia

Skvelú atmosféru si môžete vychutnať už 9. februára na koncerte úspešných slovenských raperov - Kaliho a Majselfa, v Rimavskej Sobote. Komédia o svojráznom manželskom páre a večnom konflikte mužského a ženského princípu s názvom Otvorené manželstvo pobaví 13. februára publikum mestského domu kultúry v Revúcej.

 

 

Veselá dvojica chrobáčikov - čmelko Smejko a lienka Tanculienka, zavítajú 23. februára do Hnúšti aby rozveselili tváričky najmenších s úplne novým predstavením Kuk, ani muk! V ten istý večer sa na divadelnom predstavení Chlieb s maslom v Rimavskej Sobote môžete presvedčiť o tom, že "ženy sa skrátka k mužom nehodia".

 


 

Tradičné i netradičné

Dobrovoľníčky miestneho spolku SČK Kokava nad Rimavicou pozývajú všetky babičky, ženičky, dievčence a milovníkov tradícií a zvykov starých materí zažiť magické čaro Páračiek, ktoré sa uskutočnia v sobotu 10. februára v Klube dôchodcov. Množstvo modelov od modelárov z celého Slovenska i zo zahraničia, kluby vojenskej histórie a prezentovanie rôznych historických zbraní na vás čaká 17. februára na 8. ročníku modelárskej súťaže Model Fest v Rimavskej Sobote.

 


 

Zimná turistika

Na svoje si prídu aj milovníci turistiky. Ak patríte medzi nich, už 3. februára si môžete vybrať z dvoch turistických akcií. KST Hnúšťa organizuje zimný prechod „Cez sedlo Babiná" s trasou Klenovec - Babiná - Tisovec (cca 13 km). Zraz účastníkov je o 7:50 na autobusovej stanici v Hnúšti. Alebo sa môžete pridať k členom Turistického oddielu KOS Rimavská dolina, ktorí sa chystajú na akciu blízkeho KST Dúbrava - XVII. ročník Zimného prechodu Stolickými vrchmi. Zabezpečená je aj autobusová doprava z Tisovca (aj domov z Revúcej) so zrazom o 7:20 na nástupišti v centre. O týždeň nato, v sobotu 10. februára, usporiada obec Muráň spolu s TJ Tatran Muráň už 40. ročník Zimného prechodu Muránskou planinou. Na 17. februára je naplánovaný 44. ročník Zimného výstupu na Tŕstie s trasou Tisovec - Pasiečky - Tŕstie a späť. Chystajú sa naň členovia KST Hnúšťa i Turistického oddielu KOS Rimavská dolina.

 

V mene organizátorov Vás na všetky podujatia srdečne pozývame.

Ďalšie podujatia pripravované v tomto roku v regióne Malohont a jeho okolí, ako aj kontakty na organizátorov nájdete v Kalendári podujatí 2018.

Zmena termínov a programu podujatí vyhradená!

 

Kristína Furmanová

administratívna pracovníčka MAS MALOHONT


publikované: 30. januára 2018
prečítané: 1216 krát

Krátke novinky

27. februára 2019 o 16:10

Aktualizovali sme pre vás Kalendár podujatí na MAREC 2019 - nájdete ho TU.

10. januára 2019 o 23:45

Aktualizovali sme pre vás podujatia v období fašiangov - nájdete ich TU.

21. decembra 2018 o 17:15


Odkazy
odkaz

odkaz

odkaz

odkaz

Web stránka Miestnej akčnej skupiny MALOHONT, o. z. bola vytvorená v rámci projektu Dajme o sebe vedieť spolufinancovaného Banskobystrickým samosprávnym krajom
XHTML 1.0, CSS 2.0, optimalizované pre rozlíšenie 1024x768 a vyššie
HTML valid CSS valid
(c) Miestna akčná skupina Malohont 2008