Vitajte na stránkach Miestnej akčnej skupiny MALOHONT!
Dnes je pondelok, 15. júla 2019, meniny má Henrich
www.malohont.sk

JÚN: Mesiac detí, folklóru a divadla

Začiatok mesiaca bude bohatý najmä na program pre deti a divadelné predstavenie. Tie neskôr vystriedajú pozoruhodné koncerty, športové podujatia, hradné hry či poľovnícky deň. K viacdňovým podujatiam sa okrem dní miest Hnúšťa a Revúca v závere mesiaca pripojí aj očakávaná Klenovská Rontouka.

 

>>> Pre zväčšenie plagátov kliknite na príslušný obrázok. <<<

 

Venované deťom

Pri príležitosti Medzinárodného dňa detí (1.6.) je v Klenovci naplánovaná Cesta rozprávkovým lesom. Tohtoročnou novinkou je trasa, ktorá povedie zo sedla Chorepa až k rozhľadni na Laze Slopovo. Vydať sa na ňu môžete už v sobotu 2. júna. Tento deň bude plný športu a zábavy aj v obci Lehota nad Rimavicou, kde na najmenších okrem iného čakajú kolotoče, rytieri či jazda na koňoch.

 

 


O dva týždne na to (16.6.) sa už budú v Rimavskej Sobote vítať blížiace sa prázdniny. Mestskú záhradu zaplnia nafukovacie atrakcie, penová show, megabubliny a cirkusová škola. Tešiť sa môžete aj na divadelné predstavenia, rôzne súťaže a ďalšie prekvapenia. Organizátori nesklamali a ani piaty ročník úspešného podujatia neuzavrie nič iné ako najkrajší ohňostroj.

Deťom bude patriť aj dopoludnie predposlednej soboty v mesiaci (23.6.) v obci Rimavská Baňa. Za názvom „Juniáles - Zabáva sa celá dedina" sa skrývajú rôzne športovo-zábavné aktivity. Program pre deti a rodičov popoludní doplní priateľský futbalový zápas a vo večerných hodinách tanečná zábava.

 Folklór

V úvode mesiaca si okrem najmenších prídu na svoje aj nadšenci ľudovej hudby. V sobotu 2. júna sa v Kokave nad Rimavicou už po dvadsiatyprvýkrát stretnú heligonkári z rôznych kútov Slovenska.

Folklórnym vyvrcholením a podujatím mesiaca budú Gemersko-malohontské folklórne slávnosti - Klenovská Rontouka 2018. Počas dní 22., 23. a 24. júna ovládne Klenovec ľudová hudba, spev, tanec, nebude chýbať ani obľúbený jarmok, ukážky remesiel a kulinárske špeciality. Jubilejný 40. ročník sa bude niesť v duchu ovčiarskej a valaskej kultúry, zbojníctva a legendárneho Jánošíka.

 

 


Divadlo a koncerty

V Tisovci ponúknu prvé júnové dni sériu divadelných predstavení a zážitkov. V priebehu troch dní (1.-3.6.) sa v rámci celoštátnej postupovej súťaže a prehliadky divadla mladých pod názvom FEDIM Tisovec predstaví 13 divadelných súborov z celého Slovenska. Ako hosť pred slávnostným vyhodnotením vystúpi Divadlo Akadémie umení Banská Bystrica s monodrámou Malala. Súčasťou podujatia bude aj výstava Danky Bakšovej - Moja keramika, ktorej vernisáž je naplánovaná na piatok 1. júna.

 


 

Po úspešnej aprílovej premiére sa do Mestského domu kultúry v Revúcej opäť vráti komédia Mefisto v podaní ochotníckeho súboru Komedia Rev. Na divadelnej hre v maskách sa môžete zabaviť vo štvrtok 7. júna.

Presne o týždeň (14.6.) odštartuje Sobotský Jazztival, ktorý predstavuje sériu 9 koncertov - exkluzívnych hudobných lahôdok, ktoré si budete môcť vychutnávať postupne počas celého leta. Ako prvá na nádvorí Čierneho orla vystúpi americká speváčka Audrey Martells s hudobným sprievodom Walter Fischbacher Trio. Druhý z koncertov na seba nenechá dlho čakať,  uskutoční sa v poslednú júnovú sobotu (30.6.). Môžete sa tešiť na svojskú slovenskú pesničkárku Katarziu a pesničky z jej albumu Agnostika.

 


Ešte pred tým však Rimavskú Sobotu navštívia herci Radošinského naivného divadla s inscenáciou Besame mucho. Ak si absurdnú komédiu Stanislava Štepku o tom, čo sa skrýva v kufri (a v nás), nechcete nechať ujsť, do kalendára si poznačte piatok 22. júna.

Na druhý deň (23.6.) už v okresnom meste vystúpi jedna z najúspešnejších maďarských rockových skupín - Omega.


 

 

Dni miest

Núdza nebude ani o mestské oslavy. Od piatku 1. do nedele 3. júna budú prebiehať Dni mesta Hnúšťa. Prvý deň slávností ponúkne tvorivé dielne, ukážky policajnej a hasičskej techniky, vystúpenia speváckych skupín, folklórnych súborov a dychovej hudby. Vyvrcholením bude Piano show Jozefa Hollého v Dome kultúry. Sobotný program začne jarmokom, na deti bude čakať rozprávkové mestečko Hnúšťankovo, na amfiteátri vystúpi Laci Strike a Street Dance Academy, Folklórna skupina z Poľskej Vsi a kapely Senzus, Polemic a Hrdza. V nedeľu nebude chýbať ani tradičná jazda parným vláčikom, tentokrát s cieľom na Salaši Zbojská.

 

 

Atmosféra osláv sa v piatok 15. júna presunie do mesta Revúca, kde potrvá až do nedele. Predstaví sa miestny folklór a detviansky ľudový temperament prinesie Folklórny súbor Podpoľanec, ďalej vystúpia rôzne hudobné skupiny napr. Vidiek, Zoči Voči, Metalena. Zo sprievodného programu vyberáme vernisáž výstavy revúckych výtvarníkov - Revúcky salón, ktorá sa uskutoční už v stredu 13. júna. Ak to nestíhate, nezúfajte, výstava bude prístupná až do 31. júla. V sobotu 16. júna sa tu chystá aj pozývačka na Klenovskú Rontouku pod názvom Roztancované ulice.

 Šport a turistika

Klub slovenských turistov Hnúšťa pozýva v sobotu 2. júna „na najdlhšiu hradnú cestu na Slovensku." Dĺžka trasy "Niekde medzi Muráňom a Fiľakovom", je cca 26 km a je stredne náročná. Zraz je naplánovaný o 6:05 hod. na železničnej stanici v Hnúšti.

Obľúbené automobilové preteky do vrchu známe ako Oždianske serpentíny, sa po minuloročnom septembrovom dátume vracajú k zaužívanému júnu. Ak patríte k milovníkom rýchlych áut, počas víkendu 9. a 10. júna v Ožďanoch nesmiete chýbať.

 


Ďalšia sobota v mesiaci (16.6.) bude patriť dobrovoľným hasičom. Cez deň budú súťažiť na Memoriáli Jána Kováča v Ožďanoch a v noci zabojujú o pohár starostu obce Rimavské Brezovo.


 

Iné

V sobotu 9. júna sa na Muránskom hrade môžete vrátiť v čase. O pohľad do minulosti a nezabudnuteľný zážitok sa na hradných hrách postará Skupina historického šermu Berezun. Zaujímavé bude aj vystúpenie Sokoliarov SOŠ lesníckej Banská Štiavnica a sprievodné environmentálne hry pre deti.

 


Z iného súdka bude program nasledujúcej soboty (16.6.) v Lesíku pri Rimavských Zalužanoch. Poľovnícke združenie Kraskovo tu organizuje Poľovnícky deň, v rámci ktorého sa uskutoční Svätohubertská svätá omša a súťaž vo varení poľovníckeho guľášu. K dobrej nálade zahrá ľudová hudba a heligonkári.

 

V mene organizátorov Vás na všetky podujatia srdečne pozývame.

Ďalšie podujatia pripravované v tomto roku v regióne Malohont a jeho okolí, ako aj kontakty na organizátorov nájdete v Kalendári podujatí 2018.

Zmena termínov a programu podujatí vyhradená!


Kristína Furmanová

administratívna pracovníčka Miestnej akčnej skupiny MALOHONT


publikované: 30. mája 2018
prečítané: 1093 krát

Krátke novinky

3. júla 2019 o 11:36

Aktualizovali sme pre vás Kalendár podujatí na JÚL 2019 - nájdete ho TU.

4. júna 2019 o 21:47

Aktualizovali sme pre vás Kalendár podujatí na JÚN 2019 - nájdete ho TU.

2. mája 2019 o 20:19

Aktualizovali sme pre vás Kalendár podujatí na MÁJ 2019 - nájdete ho TU.


Odkazy
odkaz

odkaz

odkaz

odkaz

Web stránka Miestnej akčnej skupiny MALOHONT, o. z. bola vytvorená v rámci projektu Dajme o sebe vedieť spolufinancovaného Banskobystrickým samosprávnym krajom
XHTML 1.0, CSS 2.0, optimalizované pre rozlíšenie 1024x768 a vyššie
HTML valid CSS valid
(c) Miestna akčná skupina Malohont 2008