Vitajte na stránkach Miestnej akčnej skupiny MALOHONT!
Dnes je pondelok, 15. júla 2019, meniny má Henrich
www.malohont.sk

DECEMBER: Už je tu čas vianočný

S vianočnými podujatiami sa roztrhlo vrece a nás teší, že vás môžeme pozvať na väčšinu z nich - stretnutia s Mikulášom, vianočné burzy, tvorivé dielne, koncerty, divadlá a tanečné zábavy, ktoré doplní tradičné vianočné zvykoslovie a vystúpenia koledníkov a betlehemcov. To všetko poteší oči, uši i chuťové poháriky, ale najmä duše.


>>> Pre zväčšenie plagátov kliknite na príslušný obrázok. <<<

 

Príde k nám Mikuláš

Úvod posledného mesiaca v roku bude patriť najmä podujatiam pre najmenších. Na stretnutia s Mikulášom, anjelom a čertom sa môžu tešiť napríklad v stredu 5. decembra v Hnúšti a v Rimavskej Sobote, vo štvrtok 6. decembra v Rimavskej Bani a v Revúcej, v piatok 7. decembra v Lukovištiach, v sobotu 8. decembra vo Veľkých Teriakovciach, či v nedeľu 9. decembra v Kokave nad Rimavicou. Tu na deti čaká aj muzikálová rozprávka Ľadové kráľovstvo a obľúbený snehuliak Olaf.

 

 

 

 

Adventné koncerty

Sériu vianočných koncertov v regióne odštartuje v nedeľu 2. decembra Adventný koncert v evanjelickom kostole v Kokave nad Rimavicou. Predstavia sa miestne spevácke zbory, sólisti speváci aj inštrumentalisti. Po koncerte bude posvätený adventný veniec a zapálená prvá adventná sviečka na námestí.

Vo štvrtok 6. decembra si nenechajte ujsť nezabudnuteľný koncert Bílé Vánoce Lucie Bílé II., ktorá do evanjelického kostola v Tisovci zavíta s Orchestrom Petra Maláska.

Adventný koncert s názvom Harang Csendül sa uskutoční v pondelok 10. decembra v Rimavskej Sobote. Predstavia sa Viki Ráková, Balázs Csémy a sláčikové kvarteto Beliczay.

 

 Pravú atmosféru blížiacich sa sviatkov prinesie v piatok 14. decembra do Domu kultúry v Hnúšti ekumenický program pod názvom Čarovné Vianoce. V ten istý deň sa v rímskokatolíckom kostole sv. Petra a sv. Pavla v Jelšave na Vianočnom galakoncerte predstaví spevácke trio La Gioia, zatiaľ čo v Mestskom dome kultúry v Revúcej odohrá svoj Vianočný koncert známy slovenský spevák Pavol Hammel.

V poslednú adventnú nedeľu (23.12.) príde do  rímskokatolíckeho kostola sv. Vavrinca v Revúcej Betlehemské svetlo. Vianočnú atmosféru umocnia vystúpenia speváckych zoskupení.

 Vianočné trhy a stretnutia pri dobrotách

Súťaž o najlepší domáci koláč, ochutnávka zákuskov, zdobenie medovníkov, tvorivé dielne - aj o tom bude podujatie Sladké Vianoce, ktoré sa uskutoční v utorok 4. decembra v Revúcej.

V piatok 7. decembra ovládne Dom kultúry v Rimavskej Sobote Vianočná burza nápadov a lásky. Môžete sa tešiť na prezentáciu remeselníkov, ručne vyrábané vianočné ozdoby, darčeky, veselé vystúpenia aj prekvapenie. Program tentokrát doplní prezentácia pôstnych jedál Malohontu. Budete mať možnosť zapojiť sa do prípravy alebo ochutnať jedlá ako pohánka s bryndzou a kôprom, pôstna fazuľová polievka so sušenými slivkami alebo známe opekance s makom či vianočné oblátky a pečivo.

 


Tradičné vianočné trhy s množstvom dobrôt, tipov na vianočné darčeky a vianočným pásmom sa chystajú v sobotu 8. decembra v obci Teplý Vrch. Ten istý deň bude na Salaši Zbojská patriť už X. ročníku nadregionálneho festivalu zabíjačkových špecialít. Majstri mäsiari pre vás pripravia okrem iného aj rusnácky hamburger, kyšky, pečienku v čepci, žobrácku kašu či prdelačku.

 


Počas 10. až 12. decembra bude v budove Prvého slovenského gymnázia v Revúcej prebiehať predvianočný jermok Veselý Krašún. Nájdete tu ručne robené výrobky z regiónu, ktoré potešia oči a pohladia dušu.

Od stredy 12. do  štvrtka 13. decembra budú prebiehať Vianočné trhy na Hlavnom námestí v Rimavskej Sobote. V piatok 14. decembra tu tradičné trhy vystrieda 5. ročník obľúbeného podujatia Vianočná kapustnica.Šťastia, zdravia budú vinšovať v sobotu 15. decembra v Kokave nad Rimavicou. Na programe sú vianočné trhy, vystúpenie speváčky Petry Kepeňovej, vianočný program detí Materskej školy, Vinšovníkov a Betlehemcov DFS a FS Kokavan. Podávať sa budú zabíjačkové špeciality a vianočný punč. Na druhý deň, tretiu adventnú nedeľu 16. decembra, sú naplánované predvianočné programy Od Lucie do Troch kráľov v Hrnčiarskych Zalužanoch a Pokoj ľuďom dobrej vôle v Klenovci.

 


Týždeň pred Vianocami prídu na rad Vianočné adventné dni v Hnúšti. Počas dní 17., 18. a 19. decembra (pondelok - streda) na vás čaká bohatá ponuka tradičných dobrôt, kultúrneho programu, darčekov a hand-made výrobkov.

V stredu 19. a vo štvrtok 20. decembra ste pozvaní na Výstavu vianočných ozdôb, ktorá bude prebiehať v Utekáči. Okrem obdivovania si tu budete môcť ozdoby aj zakúpiť.


 


Tanečné plesy a zábavy

Na Prvý sviatok vianočný (25.12.) si môžete zatancovať na Štefanskej zábave napríklad v Kokave nad Rimavicou a v Revúcej a na Druhý sviatok vianočný (26.12.) v Rimavskom Brezove.

K posledným podujatiam v roku 2018 sa okrem iného zaradia aj Silvestrovský ples v Hrnčiarskej Vsi a Silvestrovská zábava v Hrnčiarskych Zalužanoch (31.12.).

 

Zaujímavé výstavy

Počas decembra môžete navštíviť aj zaujímavé výstavy v Revúcej. Od 3. do 21. decembra bude trvať výstava autorských diel Mgr. Evy Wilson - Podoby lásky, venovaná maľbe a drevorezbe. Od 5. decembra bude otvorená výstava s názvom Revúcka fotografia, na ktorej sa môžete na región pozrieť objektívmi miestnych fotografov.

 

 

Rôzne

Vo štvrtok 20. decembra sa môžete tešiť na inscenáciu Ľubomíra Feldeka s názvom Nepolepšený svätec v podaní hercov Činohry Slovenského národného divadla, ktorá sa na tento termín prekladá z 30. októbra.

 


 

Tak ako po minulé roky aj koncom tohto zaplní Kultúrny dom v Klenovci silvestrovská nálada. O dobrú zábavu a smiech sa s programom Silvestrovská estráda postarajú členovia FS Vepor v piatok 28. decembra.

Z iného súdka bude Filmový kvíz, na ktorom vás čaká z každého rožka troška. V sobotu 29. decembra budete v Dekáči v Rimavskej Sobote hádať filmy, postavy, vypočujete si skvelú filmovú hudbu, v ponuke bude aj čo to pre pamätníkov, no pozriete sa aj do súčasnosti - každý si príde na svoje. Maximálny počet osôb v tíme je 6. Kvízom vás bude sprevádzať Peter Pavlík, redaktor stránky Filmkult.

 

Šport a turistika

V decembri sa popri podujatiam s atmosférou Vianoc v našom regióne nezabúda ani na zanietených športovcov a turistov. Obec Rimavská Baňa pozýva všetkých nadšencov stolného tenisu na Zimný ping pong, ktorý sa uskutoční v sobotu 15. decembra v Kultúrnom dome. Futbalisti nebudú zaháľať ani dva dni pred Vianocami (22.12.). Sily si zmerajú na futbalovom turnaji dospelých, zvanom Malohont góóól cup, v Mestskej športovej hale v Hnúšti.

 


Na Druhý sviatok vianočný (26.12.) padne určite vhod pohyb na čerstvom vzduchu. Členovia ZO Slovenský zväz turistov v Utekáči sa chystajú na Štefanský výstup na Pasiečky. Z turistickej ponuky mesiaca december ďalej vyberáme:

V mene organizátorov Vás na všetky podujatia srdečne pozývame.

Ďalšie podujatia pripravované v tomto roku v regióne Malohont a jeho okolí, ako aj kontakty na organizátorov nájdete v Kalendári podujatí 2018.

Zmena termínov a programu podujatí vyhradená!


Kristína Furmanová

administratívna pracovníčka Miestnej akčnej skupiny MALOHONT


publikované: 29. novembra 2018
prečítané: 532 krát

Krátke novinky

3. júla 2019 o 11:36

Aktualizovali sme pre vás Kalendár podujatí na JÚL 2019 - nájdete ho TU.

4. júna 2019 o 21:47

Aktualizovali sme pre vás Kalendár podujatí na JÚN 2019 - nájdete ho TU.

2. mája 2019 o 20:19

Aktualizovali sme pre vás Kalendár podujatí na MÁJ 2019 - nájdete ho TU.


Odkazy
odkaz

odkaz

odkaz

odkaz

Web stránka Miestnej akčnej skupiny MALOHONT, o. z. bola vytvorená v rámci projektu Dajme o sebe vedieť spolufinancovaného Banskobystrickým samosprávnym krajom
XHTML 1.0, CSS 2.0, optimalizované pre rozlíšenie 1024x768 a vyššie
HTML valid CSS valid
(c) Miestna akčná skupina Malohont 2008