Vitajte na stránkach Miestnej akčnej skupiny MALOHONT!
Dnes je pondelok, 17. júna 2019, meniny má Adolf
www.malohont.sk

Z GRANTOVÉHO PROGRAMU MAS: Pôstne jedlá Malohontu

Rovnomenný projekt občianskeho združenia Šanca pre Dražice vám priblíži nielen to, ako sa v období pôstu stravovali naši predkovia, ale aj to akým spôsobom v tomto období žili, keďže pôst nie je len o jedle, ale aj o očiste tela a ducha. Ruku k dielu môže priložiť každý, koho táto téma zaujíma, preto čítajte ďalej.


Naši predkovia žili v súlade s prírodou a v každom ročnom období sa jedlo to, čo bolo možné práve dopestovať. Pôst prichádzal v prirodzenom rytme dvakrát do roka. Pred Vianocami bolo odľahčenie organizmu zdraviu prospešné kvôli zimnému obdobiu, v jarnom období pred Veľkou nocou bola strava jednoduchšia, nakoľko sa míňali zásoby a nové ešte neboli vypestované.

 

Rovnako v dvoch fázach bude prebiehať aj realizácia projektu, a to v období pôstu pred Vianocami 2018 a v období pôstu pred Veľkou nocou 2019. Dobrovoľníci občianskeho združenia Šanca pre Dražice pripravia prezentačné podujatia a zozbierajú recepty pôstnych jedál z regiónu Gemer-Malohont za účelom ich zachovania pre súčasné aj budúce generácie.

 Počas prezentačných podujatí budú pripravovať pôstne jedlá z tradičných známych aj menej známych, časom takmer zabudnutých a nevyužívaných surovín. Návštevníci podujatí sa budú môcť zapojiť priamo do ich prípravy alebo ochutnať ich.

Do zberu receptov pôstnych jedál sa môžu zapojiť aj ďalší záujemcovia, ktorí majú k tejto tematike blízko. Po zozbieraní dostatočného množstva receptov plánuje združenie vydať knihu, preto ak chcete prispieť svojim receptom, môžete ho poslať na mailovú adresu oz.sanca@gmail.com. Môžete k tomu priložiť aj fotografiu jedla s uvedením mena autora.


Prvé prezentačné podujatie, na ktorom budete môcť ochutnať pôstne jedlá a dobroty je Vianočná burza nápadov a lásky, ktorá sa koná 7. decembra 2018 od 13:00 hod. v Kultúrnom dome v Rimavskej Sobote.

 Realizované s finančnou podporou MAS MALOHONT

v rámci grantového programu Región občanom - občania regiónu.


 

Grantový program MAS je spolufinancovaný

z finančného príspevku 43 obcí zahnutých do územia MAS:

Babinec, Budikovany, Čerenčany, Dražice, Drienčany, Ďubákovo, Hnúšťa,

Horné Zahorany, Hostišovce, Hrachovo, Hrnčiarska Ves, Hrnčiarske Zalužany,

Hrušovo, Chvalová, Klenovec, Kraskovo, Kociha, Kokava nad Rimavicou, Kružno, Kyjatice, Lehota nad Rimavicou, Lipovec, Lukovištia, Nižný Skálnik, Ožďany, Padarovce, Poproč, Potok, Rimavská Baňa, Rimavské Brezovo, Rimavské Zalužany, Rovné, Selce, Slizké, Sušany, Šoltýska, Španie Pole, Teplý Vrch, Utekáč, Veľké Teriakovce,

Veľký Blh, Vyšný Skálnik, Zacharovce

 


publikované: 7. decembra 2018
prečítané: 261 krát

Krátke novinky

4. júna 2019 o 21:47

Aktualizovali sme pre vás Kalendár podujatí na JÚN 2019 - nájdete ho TU.

2. mája 2019 o 20:19

Aktualizovali sme pre vás Kalendár podujatí na MÁJ 2019 - nájdete ho TU.

28. marca 2019 o 23:02

Aktualizovali sme pre vás Kalendár podujatí na APRÍL 2019 - nájdete ho TU.


Odkazy
odkaz

odkaz

odkaz

odkaz

Web stránka Miestnej akčnej skupiny MALOHONT, o. z. bola vytvorená v rámci projektu Dajme o sebe vedieť spolufinancovaného Banskobystrickým samosprávnym krajom
XHTML 1.0, CSS 2.0, optimalizované pre rozlíšenie 1024x768 a vyššie
HTML valid CSS valid
(c) Miestna akčná skupina Malohont 2008